Roll up tolltartó varrása
Most az iskolakezdéshez hoztam nektek ötletet, de egyébként egy ilyen feltekerhető tartó nagyon sokoldalú: nemcsak tollak, ceruzák, hanem akár smink-készlet vagy kézimunka felszerelés, kötőtűk, horgolótűk rendszerezésére is jó lehet.
Én ezt a cicás tolltartót a lányomnak varrtam, akinek rengeteg rajzeszközt kell magával hordania az egyetemre.
A kisiskolásoknak a hagyományos tolltartó mellett lehet ez egy második kelléktár, mondjuk a színes ceruzák vagy a filctoll-készlet számára. Sokkal praktikusabb, mint a törékeny műanyag dobozok, szakadós kartondobozok, amik nem bírják sokáig a hordozást és a sulis igénybevételt.
Nincs annál bosszantóbb, mikor az új színes-készlet első nap leesik a padról és az összes ceruzabél kis darabokban potyog ki a ceruzákból, ugye?
Na, pont erre gondoltam, amikor megterveztem a mi "roll up" tolltartónkat.
A tolltartó belül vastagabb merevítést kapott, hogy a gumizás erős és tartós legyen. Kívülről viszont egy puha réteg védi a (sokszor nem olcsó) írószereket, hogy ne törjenek össze. Ezt a pihe-puhaságot egy réteg vlies bevarrásával érjük el. A külső, sűrű steppelés nemcsak dekoratív, hanem abban is segít, hogy egyenletesen tudjuk feltekerni a ceruzatartót.
Tarts velem, varrjuk meg együtt a tolltartót!
Mire lesz szükségünk?
- kétféle (maradék) pamutvászon
- kis darab, középvastag ragasztós közbélés
- kis darab 0,5 cm vastag vlies
- 50 cm gumiszalag (3-4 cm széles is lehet)
- 70 cm babapertli (vagy más szalag, kb 1-1,5 cm széles)
- cipzárvarró talp - opcionális
A kiszabandó méreteket megadom a fotók fölött.
A szabásminta - azaz a leírt méretezés - tartalmazza varrásszélességeket. A varrásszélesség mindenhol 1 cm.
Eltérhetsz a megadott méretektől, ha magasabb vagy szélesebb tolltartót szeretnél. Utóbbi esetben a gumi hossza is nagyobb legyen. A gumizás sűrűségét normál vastag ceruzákhoz adtam meg.
1. Szabd ki az egyforma téglalapokat mind a 4 anyagból, a téglalapok magassága: 24 cm, szélessége 27 cm.
2. A külső vászonból még külön szabj egy 26 cm széles, 11 cm magas téglalapot, ez lesz a lehajtható fül a ceruzák fölött. A hosszabb oldallal párhuzamosan félbehajtva, a hajtás élén mérj befelé 1 cm-t és ferdén vágd le a téglalap két végét, így:
3. Vasald fel a bélés hátoldalára a vetexet.
4. Színt színnel szemben hajtsd félbe a takaró fület és varrd össze a végein a két ferde szakaszt, 1-1 cm varrásszélességgel.
5. Fordítsd ki a fület, vasald le és tűzd le a 3 zárt oldalát 3-4 mm szélesen. A nyitott oldalon ne varrj. (készen látod a 11. pontnál)
6. Még a steppelés előtt vasald ki a külső vásznat, ha kell, mert utána már nem szabad.
A külső vászon lapot vonalazd be függőlegesen kb 2 cm-enként. Tedd alá a puha flíz lapot, gombostűzd össze, és steppeld össze a két lapot egymással.
A steppelést a középső vonallal kezdd, és onnan haladj kifelé, mindkét irányban. A steppelést megkönnyíti a sorvezető pálca és a felső kelmetovábbító talp, de én most ezek nélkül varrtam. A két réteget két tenyérrel kell varrás közben leszorítani, összetartani, és akkor nem is kell semmi segédeszköz.
7. A bélés lap színoldalán jelöld be a gumi alapvonalát, az alsó szélétől 9 cm magasan. Ehhez a vonalhoz fogod a gumi alsó szélét vízszintesen igazítani. Függőleges kis vonalakkal jelöld be a varrások helyét: 1,2 cm távolságra egymástól. A széleken több helyet hagyj: az anyagszéltől 1,5 cm-re legyen az első és utolsó vonal. (Összesen 21 varrás-vonalunk lesz).
8. A gumin 2 cm-es szakaszokat jelölj ki. A vége picit túllóghat az anyagon.
9. Varrd fel a gumit szélétől a széléig, minden egyes kis függőleges vonalon, jól megerősítve a varrásvégeket. Cipzárvarró talppal jobban hozzáférsz. Közben nem muszáj elvágni a cérnát, csak mindig húzz ki a gépből egy kis plusz cérnát a következő varráshoz. Itt mutatom, hogy minden levarrás után szakaszonként igazítottam a helyére a gumit.
10. Varrd fel mind a 21 kis vonalon a gumit, majd vágd le a szálakat. Nem baj, ha a hátoldal nem szép, az nem fog látszani.
11. Tűzd fel a bélés lap felső szélére a takaró fület és jobb szélére, a felezőpontba a szalagot, hajtva. A szalagot úgy hajtsd, hogy a felső szakasz 8-10 cm-rel hosszabb legyen, mint az alsó. Néhány öltéssel erősítsd fel a fület és a szalagot a bélésanyag szélére, keskenyen varrva. A szalag végeit csomózd be, hogy ne bomoljon ki.
12. Színt színnel szemben fektesd össze a steppelt lapot és a bélés lapot, gombostűzd össze körben. Ekkor a fül és a szalag bekerül a 2 réteg közé. A szalagnak csak a lerögzített, hajtott széle lógjon ki, a többit igazítsd el úgy, hogy rá ne varrj. Körben varrd össze a tolltartó lapjait, 1 cm varrésszélességgel, de hagyj ki egy kb 8-9 cm-s szakaszt alul középen.
13. Vágd le a sarkokat 45 fokban, és ahol hozzáférsz, vágd le a vlies réteg szélét is.
14. Fordítsd ki a tartót. Nyúlj be egy hegyes szerszámmal a lyukon és igazítsd ki a sarkokat. Simítsd ki a széleket. A bélésbe vasalt vetex egy kicsit megtörik, de nem baj, ne vasalj rá, majd használat közben ki fog simulni.
15. A flíz miatt már nem szabad kivasalni az egész tasakot, csakis a széleit - miután kézzel jól lesimítottad - vasald le keskenyen. A szélén nem baj, ha kilapul benne a flíz, sőt, úgy lesz szép. A kifordító nyílásnál is igazíts össze az anyagszéleket. Hajtsd le a takaró fület a bélés felé, és kb 0,5 cm szélesen, körben tűzd le a tolltartó széleit.
És kész is van a roll up tolltartó!
Tedd bele az írószereket, tekerd fel, kösd össze a szalaggal, és használjátok örömmel!
Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, oszd meg másokkal is a Facebookon, és mentsd el a Pinteresten!
Az idastyle.hu és blog.idastyle.hu oldalak teljes tartalma szerzői jogvédelem alatt áll. A cikkek, leírások, fotók, rajzok, vagy ezek részleteinek másolása, sokszorosítása, üzleti célú felhasználása TILOS, és jogi következményeket von maga után.
Engedélyezett a link vagy az oldal internetes megosztása.